POHÁDKA PATNÁCTÁ: O nezbedném hřebečkovi. Část čtvrtá: Jak hřebeček slyšel Medusu a potkal záhadného přítele

21.08.2022

Pro Darynku

Jeden starý obraz vypráví příběh klisničky jednorožce. Její srst zářila zrzavě hnědou barvou, měla dlouhý tmavě hnědý roh a proslula neohrožeností. Když se seznámila se svým druhem, čistě bílým hřebečkem, zachránila ho před útokem hnusné obludy, která vypadajíc jako červený lev s vousatou mužskou tváří a jedovým ocasem se nazývá mantichora. Poté s ním založila velké stádo. Narodila se jim celá řada bílých hřebečků s tmavě zrzavými žíněmi a tmavě zrzavých klisniček s bílými žíněmi. Všechna hříbátka měla své rohy žíhané.

Jedním z hřebečků byl i náš dnešní hrdina. Byl natolik neposedný, že se jednoho dne ztratil a začal žít svůj vlastní velmi dobrodružný život.

*

Hřebeček rostl. Už nebyl malým hříbátkem, ale hotovým hřebcem také ještě ne. S každým dnem získával větší sílu a učil se postavit vlastnímu strachu.

Nebát se, ale mít respekt před cizími tvory. To je, oč tu běží. Velmi se snažil nedávat najevo své obavy a toužil po získání uznání od ostatních. Obával se, že by se mu smáli, kdyby dal najevo nejistotu. Jak bláhové a zároveň bohužel i pravdivé. Svěř se někomu, že si nejsi jistý, a najde se celá řada zlých tvorů, kteří ti kvůli tomu budou chtít ublížit. Náš hřebeček toužil po kamarádovi - po takovém, který by se mu kvůli jeho nejistotám nevysmíval.

Jednoho dne se vydal po louce, která se - jak již víme - nacházela na druhé straně kopce. Šel stále dolů, až došel k bažině, ve které kdysi narazil na divoké koně. Od posledního setkání s nimi se naučil jim vyhýbat - natolik přívětiví, aby se s ním skamarádili, divocí koně opravdu nebyli - a proto začal bažinu obcházet zprava. Naučil se rozeznávat určité květiny, které rostly po obvodu bažiny, ale v ní ne. Takže šel pásmem těchto nenápadných rostlinných ukazatelů.

Když rozlehlou bažinu obešel, ocitl se u většího shluku zakrslých stromů. Nastražil uši a našlapoval opatrně, protože došel k zatím nejdále objevenému místu. Dřívější zkušenosti mu radily opatrnost.

Napásl se a začal hledat vodu.

V jednu chvíli došel k jakési podivné stavbě z kamenů. Šlo o dolmen. Stál od něj ne více než dvacet kroků. A my ho nyní na chvíli opustíme - nebojte se, on na nás s vyprávěním počká - abychom si vysvětlili, co to takový dolmen vlastně je.

Pamatujete si, mí milí čtenářové, na první vyprávění o našem hřebečkovi? Všichni potomci slavného bílého jednorožce a jeho zrzavě hnědé partnerky měli dovoleno chodit na východě nejdále k menhiru, který tam stál. Menhiry jsou velké vztyčené kameny zapuštěné v zemi, které postavili lidé. Naproti tomu dolmeny se skládají z několika kamenů. Jedná se vlastně o stavby, do kterých se dá vlézt a které také postavili lidé.

Nyní se vraťme k dolmenu, u kterého náš hřebeček hledá pramen vody.

Najednou se ozvalo nepříjemné zasyčení. Hřebeček okamžitě ztuhl a přestal vydávat jakékoliv zvuky. "Pojď blíž." Něco ho lákalo jít dál. Něco tichého, pomalého, syčivého. Hlava chtěla jít, ale nohy se odmítly rozejít. "Pojď blíž." Ten hlas měl v sobě velkou přitažlivost, ale i cosi dalšího. Hřebeček jako kdyby pocítil závan vůně prudce jedovaté květiny.

Najednou udělal první krok, ani nevěděl jak. Pak druhý, třetí, čtvrtý - až došel před vstup do dolmenu. "Pojď blíž." Tichý hlas zněl vemlouvavě. Hřebeček zafrkal a nervózně zahrabal kopyty. Ještě před nedlouhou dobou by se okamžitě vydal dál, ale přece jenom se už naučil větší opatrnosti. Připadal si jako moucha lapená do sítě zlého pavouka.

A ještě jednou uslyšel ten hlas: "Pojď blíž." Najednou se z dolmenu cosi vyřítilo, cosi, co vypadalo jako velké klubko tmavých hadů. Hřebečkovi se rozšířily oči hrůzou. Poprvé v životě se postavil na zadní, předníma nohama divoce zašermoval a uvědomil si, že je připraven bojovat o život. Bojovat o něj a klidně ho i obětovat.

Hadi - neboť se skutečně jednalo o klubko hadů - se začali hřebečkovi ovíjet kolem předních končetin. Otvírali tlamy a neustále syčeli. Něco ale hřebečka děsilo víc. Vypadalo to, že někdo drží hady zezadu. Jako kdyby z něčeho vyrůstali.

Klubko se pojednou začalo rozevírat. Hřebeček začínal cítit únavu z boje. Takový okamžik je zásadní, neboť rozhoduje o vítězi. Někdo poleví a ztratí veškerou sílu - a tudíž prohraje - a jiný ze sebe vymáčkne ještě víc a dokáže se ubránit. Náš hřebeček sice ještě nebyl dospělým hřebcem, ale naivním hříbátkem z počátku příběhu už také ne. Sebral všechny zbytky sil, přední nohy vytrhl z klubka, až všude vzduchem létali jednotliví hádci, rychle se otočil zadkem směrem ke klubku a s výrazem profesionálního boxera vykopl zadníma nohama. Z klubka se ozvalo zaúpění a hřebeček úžasnou rychlostí vyběhl vpřed.

V tu chvíli ale myslel, že omdlí. Kde se vzal, tu se vzal - před hřebečkem se objevil nádherný černý jednorožec! Několika ladnými skoky se přiblížil k hřebečkovi, postavil se na zadní a vydal takové bojové zvuky, že se klubko hadů okamžitě stáhlo a zalezlo zpátky do dolmenu. Hřebeček, nadmíru udivený a překvapený, si všiml, že jednorožec, černý jako noc, s bílými žíněmi a červeným rohem, měl během svého útoku na klubko oči stočené směrem k zemi. Proč, to nevěděl. Stejně jako nevěděl, že ona odporná bytost s hady místo vlasů byla bájná Medusa.

Když klubko zmizelo zpátky do dolmenu, nastalo na několik sekund ticho. Černý jednorožec se klidně otočil k našemu hřebečkovi, na malou chvíli na něj upřel své černé oči a pak odklusal pryč. Hřebeček stál ještě chvíli jako opařený. Nakonec, zklamaný z toho, že mu ani nepoděkoval, se smutně vydal zpět k Podkově. Nový pramen vody nenašel, napojil se proto v místě, kde spával. Objevil ale něco úžasného.

Když večer vzpomínal na svého černého kamaráda, o kterém nic nevěděl, cítil smutek z toho, že se beze slova rozešli. Ale cítil i radost, protože nyní věděl, že zde není sám.

*

Na závěr dnešního vyprávění se vás zeptám: Co myslíte, shledá se náš hřebeček ještě někdy s černým jednorožcem? Anebo bude raději hledat cestu ke svému rodnému stádu?

Belsazarův kulturní zápisník
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky