Před šestnácti léty. Povídka z Bílých Karpat

23.05.2023

Věnováno paní, která mi jednou v květnu při obědě v jisté jihomoravské restauraci vyprávěla o svém tatínkovi, kterého nikdy nepoznala, a také Nicole. Ty dvoje palačinky mi moc chutnaly.

Prolog

Patnáctiletá dívka seděla v křesle. V levačce držela zápisník vázaný v kůži a pokrytý drobným ženským písmem.

„Oběd!“

Zaklapla ho a utřela si slzy. Chuť na rajskou omáčku ohlášenou hlubokým mužským hlasem ji najednou přešla.

Kapitola první

V těsné blízkosti hranice mezi okresem Hodonín, který patří do Jihomoravského kraje, a okresem Uherské Hradiště, jihozápadní částí Zlínského kraje, se nachází Vápenky, část obce Nová Lhota. Ani ne tři kilometry jižně prochází česko-slovenská hranice.

„Je to pohodlné, to driftování. Ale vleče se to,“ pronesla dívka, spíše už mladá dáma, a zasmála se smíchem plným radosti.

Mladý muž, snad poněkud zahanben její rychlostí, prodloužil krok. Činilo mu potíže stíhat její tempo.

„V životě jsem nic takovýho nedělal a nikdo mě k tomu nedonutí,“ řekl.

Po modré turistické trase stoupali do kopce – směrem k Velké Jarořině, nejvyššímu vrcholu Bílých Karpat, a sledovali obláčky páry stoupající od jejich úst k nebi.

Hlášky z her Divadla Járy Cimrmana oba milovali a nebyl den, aby nějakou, aspoň malinkou, nevzpomenuli.

*

Na jedné z turistických křižovatek zastavili a posadili se do blízkého altánku.

„Dáš si?“ Žena vyndala a okamžitě otevřela velký pytlík gumových medvídků Haribo.

„Ano.“ Sotva popadal dech.

Kapitola druhá

„Máme nový rekord. Dnes třicet pět kilometrů a osm set šedesát metrů, o pět set metrů víc než minule.“

„Super.“ Popadl zelenou dvoulitrovou nádobu z tuhého plastu, odšrouboval víčko a napil se. „Čistá voda je nejlepší.“ Jak mluvil, pobryndal svůj i její spacák.

Seděli ve stanu.

„Snad nás tu nikdo nenajde.“

„Už nejsme v CHKO. Stan je v pohodě.“

„Dobře, fajn.“ Podíval se na ni a ukázal na rozsvícenou lampičku visící na látkovém poutku v nejvyšším bodě stanu. „Zavři oko a spi.“

Usmála se. Pak znovu. A zítra ráno to udělá zase. A tak až do konce jejich dnů.

„Jen si tak představuju…,“ řekla a zmlkla. Pak rychle, díky několikaleté praxi, uchopila jezdce zipu a rozepnula svůj spacák. On se tiše zasmál. Věděl, že záhy osvobodí i jeho. Navzdory venkovnímu chladu jim oběma brzy bude teplo. O samorozbalovací se konstrukci stanu se nebál. Věděl, že to vydrží. A skutečně: dvouhodinové intenzívní otřásání jejich přístřešek přežil bez úhony.

Když mu zapínala zip spacáku, spokojeně chrápal. Dokázal usnout během pěti sekund.

Kapitola třetí

„Zapsala jsem to. V restauraci v Květné jsi měl hovězí vývar a hamburger s hranolkama a v motorestu v Újezdci zelňačku, hovězí roštěnou, svíčkovou s pěti, dvoje palačinky a tatarák. A tos říkal, že si v Luhačovicích koupíš Vincentku.“

Tentokrát se hlasitě zasmáli oba.

„Za dva dny dobrý skóre. Máš spotřebu jako raketovej motor.“

„Do Luhačovic jsme ale nedošli. Neměla ses toho autobusáka ptát, neví-li o nějakém ubytování. Pak bychom se nikdy o nějakým Újezdci nedozvěděli.“

„Jo a neměla bych co zapisovat do deníku.“ Ustaraně se na něj podívala: „Zapil jsi prášky?“

Epilog

Přemýšlela. Že je nevlastní, věděla odmalička. O vlastního tatínka se vždy zajímala, ale nečekala, že detaily z cestovních deníků její maminky na ni tak mocně zapůsobí.

Stála na vrcholu a pozorovala všudypřítomnou mlhu.

„Jsem blízko,“ řekla si.

Ze tří zápisníků, které jí maminka dala k patnáctým narozeninám, věděla, že tady někde byla počata před šestnácti léty. On, její tatínek, potom na začátku ledna, měsíc před jejím narozením, zemřel.

Nejvíce ji uzemnilo, že o jeho postupném zhoršování zdraví věděli oba. Nejdříve se bránil, ale nakonec přijal její postoj. Nechtěla případnému těhotenství bránit. V jednu chvíli se v něm něco zlomilo a on souhlasil. Chápal ji.

„Takže tady někde.“ V blízkosti místa, kde se potkávají hranice krajů Jihomoravského a Zlínského s hranicí Slovenské republiky.

Utřela si slzy a zhluboka se nadechla. Mlha byla bezútěšná, stejně jako to místečko v duši, které patřilo jejímu tatínkovi. Za sebešedivějšími mraky se ale vždy skrývá Slunce.

Belsazarův kulturní zápisník
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky