31. prosince (643. narozeniny Kalixta III.)

31.12.2021

ČERVENÝ BÝK KALIXT ANEB BORGIA PAPEŽEM (BORGIOVÉ NA PAPEŽSKÉM TRŮNU POPRVÉ)

V létech 1414 až 1418 probíhal tzv. Kostnický koncil, který všichni Češi znají v souvislosti s upálením Jana Husa a Jeronýma Pražského. Tomuto koncilu se také (více méně) podařilo ukončit papežské schizma. 11. listopadu 1417 byl totiž novým papežem zvolen Ottone Colonna, který přijal jméno Martin V.


Jeho pozice nebyla bezproblémová. Španělský duchovní Alfonso de Borja („Borja“ španělsky, „Borgia“ italsky) byl jedním z těch, kteří se přidali na jeho stranu (díky čemuž se stal biskupem). Později se tento muž, jehož rod měl ve znaku červeného býka, sám stal papežem a v jednom ohledu byl první.

Roku 1431 Martin V. zemřel. Jeho nástupcem se stal Evžen IV., který v roce 1444 učinil Alfonse de Borja kardinálem. Náš hrdina hrál totiž opět dobře - fungoval jako spojka mezi králem Alfonsem V. Aragonským a papežem, na jehož straně, celkem pochopitelně, stál. Tomuto muži se dařilo.

Roku 1447 Evžen IV. zemřel. Jeho nástupcem se stal Mikuláš V.

Po Mikulášově smrti v roce 1455 byl zvolen za nového papeže náš dnešní hrdina Alfonso de Borja, který přijal jméno Kalixt s číslovkou III. Je uváděn jako první (ze zatím dvou) španělských papežů. V tom byl první. Rodinné jméno Borja se (v italské podobě Borgia) později stalo příslovečným. Mocichtivost, manipulace, korupce, nepotismus, promiskuita.

Kalixt III. byl papežem tři a čtvrt roku. Jeho snahu o výpravu proti Turkům vzali vážně pouze János Hunyadi a Jan Kapistránský, kteří oba zemřeli v roce 1456 poté, co se jim podařilo ubránit Bělehrad.

Kalixtův nepotismus (neboli protěžování příbuzných) se projevil zejména na jeho synovci Rodrigovi, který později vešel do dějin a stal se nejznámějším příslušníkem svého rodu.

Kalixt III. je další významný papež (jeho protiturecké výzvy nelze přehlížet!), kterého si ale kvůli určitým negativním prvkům jeho vlády (v tomto případě zejména nepotismu) mnoho lidí hned zaškatulkuje. To samozřejmě není dobře, o tom ale autor tohoto článku nehodlá nyní psát. Budiž však řečeno, že tři roky vyměřené vládě mohou být málo ale i hodně. Jak se to vezme.

O 34 roků později, po vládě dalších čtyř papežů, v roce, v němž Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, byl papežem zvolen Alfonsův již zmíněný synovec Rodrigo. Vynikající diplomat, zkušený politik, milovník života (slušný výraz pro sexuální posedlost). Čím byl tento neohrožený muž tak odlišný od svých současníků, že se právě on stal symbolem těch pěti neřestí, které jsem výše vypsal? Lépe řečeno: O kolik byl horší, než ostatní? (Autor tohoto článku negativní rysy jeho vlády nezpochybňuje, jen se je snaží vidět v dobových souvislostech.) Ale protože se Rodrigo narodil jeden den po narozeninách svého strýce Alfonse, totiž prvního ledna, můžeš se, ctěný čtenáři, již za necelých čtyřiadvacet hodin těšit na pokračování tohoto článku. Dnes ale skončeme u jeho papežského strýce Kalixta III., hrdiny dnešního dne. Rodrigo, který jako papež přijal jméno Alexandr VI. a který je někdy popisován jako nejhorší papež všech dob, nás bude zajímat až zítra.

Kalixt III. (papežem v létech 1455-1458), schopný muž, měl na svém papežském znaku červeného býka. Sám byl tak trochu býkem - silným, odhodlaným a dupajícím. On a jeho synovec Rodrigo byli jediní dva Španělé na papežském trůnu, oni jediní měli ve svých znacích býka (zvířat se v papežských znacích objevuje několik druhů), oni jediní udělali ze jména Borgia pojem. Kalixt III. je sice oproti svému synovci méně známým, ale zato prvním.

Kalixt III. by dnes měl 643. narozeniny.


ZDROJE:

  • GELMI, Josef. Papežové. Vyd. první. Praha : Mladá fronta, 1994. 326 s. ISBN 80-204-0457-0.
  • RENDINA, Claudio. Příběhy papežů : Dějiny a tajemství : Životopisy 265 římských papežů. Praha : VOLVOX GLOBATOR, 2005. 714 s. ISBN 80-7207-574-8.
Belsazarův kulturní zápisník
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky