Alexandr Dumas starší (Jaroslav Dudek, 1970)

10.10.2021

„Pojďme si trochu popovídat o Alexandru Velikém. Ne nikoliv o tom slavném vojevůdci a ukrutném dobyvateli, ale o největším vypravěči všech časů Alexandru Dumasovi starším. Napsal kolem čtyř set románů, stovky divadelních her, napsal nesčetné množství článků a občas mu nebylo zatěžko samotnému vydávat a psát celé noviny. Od politických úvodníků až po kuchařský koutek. Vydělal nejvíc peněz ze všech a měl nejvíc dluhů ze všech. Točilo se kolem něho mnoho přátel a ještě víc nepřátel. Měl mnoho přítelkyň a jak sám tvrdí, ne méně než padesát nemanželských dětí. Ale pamětníci soudí, že to je pravé dumasovské vychloubaní. Víc než čtyřicet jich prý v žádném případě nebylo. Jeho dědeček byl Francouz a markýz, babička černá otrokyně ze Saint-Domingue. Jeho otec byl statečný a slavný Napoleonův generál, matka dcera hofmistra a hostinského v městečku Villers-Cotteréts. První zprávu o Alexandru Dumasovi starším čteme v dopise jeho otce, když žádá přítele o kmotrovství. Píše: „Musím Ti sdělit, drahý příteli, že ten uličník si čůrá přes hlavu. To je dobrá předzvěst, což?““

V roce 1970 vznikl třídílný seriál. Jeho autory jsou dva Jaroslavové: režisér Dudek (1932-2000) a scénárista Dietl (1929-1985). Do hlavní role byl obsazen tehdy čtyřicetiletý Vladimír Menšík (1929-1988). Seriál byl natočen podle knižní předlohy francouzského spisovatele a historika André Mauroise.

Mohl bych se ctěným čtenářem sáhodlouze diskutovat o tom, která role vynikajícího Vladimíra Menšíka byla tou nejlepší. Mně se vždy líbil jako udavač v televizním filmu „Raport“ (1968) Antonína Moskalyka a neschopný konšel ve slavném „F. L. Věkovi“ (1970) Františka Filipa. Jinému zase mohl sedět v jiných rolích. Každopádně - to, co předvedl v roli veleslavného francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího v seriálu jednoduše nazvaném „Alexandr Dumas starší“, je naprosto úchvatné. Černobílé, s nijak vyčnívající (přesto ale vkusnou) výpravou, s jednoduchým hudebním doprovodem. A hlavně v kolektivu dalších vynikajících československých herců a hereček. Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Jana Štěpánková, Josef Langmiler, Dana Medřická, Antonie Hegerlíková, Marie Drahokoupilová, Ilja Prachař, Josef Somr, Zdeněk Řehoř, Otakar Brousek st., či Felix le Breux. S těmi a vedle nich náš vynikající vypravěč přímo exceloval.

Tři díly utečou jako voda. Necelé čtyři hodiny. První díl začíná v jeho dvaceti, druhý ve čtyřiceti a třetí v šedesáti létech. Menšík hraje mladého a sebevědomého chlapce, muže na vrcholu svých sil a starého klasika, kterému dochází dech. Nedá se říci, že by se Menšík stal Dumasem, on jím byl! A to hned ve třech různých časech. Ano, Vladimír Menšík jako Alexandre Dumas byl nezničitelný a nedostižný. On byl mladým bouřlivákem, silákem i starcem. Mnoho vydělával, ještě více utrácel a to, co měl, si nenechával pro sebe.

Seriál mě oslovil ještě v jedné věci. Menšík-Dumas (nebo spíše Dumas-Menšík?) píše, píše a píše. Píše ráno, v poledne, večer. Píše za dne i za noci. Píše za světla i za tmy. Píše v dobách příznivých i zlých. Píše v radosti i ve smutku. Ptá se lidí na jejich příhody a pocity. Taví je a z roztaveného materiálu vytváří nové tvary. Nechává oživovat dávno mrtvé postavy. A to, co si lidé pamatují, není historická skutečnost, ale Dumasova představa. A v tom je to krásné. Jako dítě jsem jméno Alexandre Dumas znal, miloval a ctil. Byl to můj autor. A přestože vím, jak vypadal, nyní pro mě získal novou podobu. Právě tak fiktivní a zároveň upřímnou, jakou dával Dumas svým postavám. A tím vším se mi stal inspirací, neboť i já rád píši a tisknu písmenka na papír. Stal se mi inspirací, že pokud opravdu chci, mohu psát stále. A tak mi nezbývá než skončit hláškou, kterou Menšík-Dumas pronáší ke svému stejnojmennému synovi, kterého tak pěkně zahrál Jan Kačer: „Alexandře, já musím psát každý den. Den, ve kterém bych nenapsal aspoň pár řádků, by byl pro mě ztracený. Jestli mi dobře rozumíš. Ale neboj se, jak to dopíšu, já se mezi vás vrátím a budu se s vámi radovat dvojnásobně.“

Vladimír Menšík by včera oslavil 92. narozeniny. Na narozeniny Alexandra Dumase - a to konkrétně dvou sté dvacáté - si musíme počkat do 24. července 2022.


https://www.csfd.cz/film/154811-alexandr-dumas-starsi/galerie/

Belsazarův kulturní zápisník
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky