IT Crowd (2006-2010)

19.03.2021
"Hoří!" - "Poslal jsem e-mail, je to v pohodě.


Když jsem někdy po roce 2000 objevil seriál "Black books", myslel jsem si, že jsem objevil nepřekonatelný britský humor. Později mi došlo, že oba, na kterých seriál stojí, totiž scénárista Graham Linehan a představitel hlavní role Dylan Moran, jsou Irové. Toto zjištění mi nikterak nezabránilo podívat se na Black books znovu a ujistit se, že ten seriál miluji.

Zhruba v té době, kdy jsem propadl kouzlu tohoto seriálu, který se odehrává v antikvariátu věčně nerudného a kocovinou trpícího knihomola Bernarda Ludwiga Blacka, začal Linehan pracovat na seriálu z prostředí IT. Tehdy mě to nezajímalo, ale když jsem asi o deset let později získal možnost seriál vidět, neváhal jsem ani minutu.

Očekávané se nekonalo. Seriál "IT Crowd", jehož velká část se odehrává ve sklepních kancelářích jedné britské firmy, kde sídlí oddělení IT, mě sice nezklamal, u dvou dílů jsem se smál jako pominutý, ale ani nezanechal hlubší stopu. Až příliš jsem si zvykl na humor Dylana Morana, jemuž jeho postava chlastajícího asociála Bernarda kouká z očí, takže dvojice Chris O'Dowd (další Ir) + Richard Ayoade v roli dvou podivných IT specialistů mi k srdci nepřirostla. Ale pobavil jsem se, nemohu tvrdit, že ne.

Katherine Parkinson je sice kočka, a když v prvním díle přijde do IT oddělení jako nová vedoucí, mužské části diváctva se jistě zaleskne v očích. Sama o sobě dobrá herečka a za těch celkem čtyřiadvacet dílů se jí podaří vykouzlit několik parádních situací. Jenže trojice Parkinson + O'Dowd + Ayoade je rovnice, která v delším časovém měřítku nefunguje. Těch dílů je moc (čtyři série, každá po šesti dílech).

Je to škoda. Jeden by čekal humor na ajťáky. Snad všichni z nás, kteří někdy aspoň chvíli pracovali v kancelářích, mají s touto skupinou "podivuhodných" tvorů své zkušenosti. Jenže již na konci první série Linehanovi dochází dech a humor seriál se všenuje všemu možnému, jen ne IT. Řada dílů by mohla být např. z prostředí obchodu a místo specialistů na počítače by mohlo jít o závozníky. Bylo by to jedno.

Prostředí IT je specifické a je škoda, že ho Lineham nevyužil víc. V těch dílech, ve kterých se mu to podařilo, by zasloužil jedničku s hvězdičkou. V ostatních je to je humor. A to mi nestačí. Ne u scénáristy, který má koule na to spráskat tu počítačovou chásku na jednu hromadu. Škoda.

Ale jak říkám, povedené díly se opravdu povedly. Parkinson v roli šéfové Jen, která věčně hledá toho pravého a o počítačích ví pouze to, co jí ve své škodolibosti její podřízení namluví (např. věří, že internet je schovaný v malé černé krabičce), O'Dowd v roli sociálně nechápavého a kuřecí stehýnka pojídajícího nemehla a Ayoade jako nesebevědomý a do svého světa uzavřený génius mohou pobavit. Jen si říkám, že IT specialisté v reálu takoví medvídci nejsou. Aspoň ne všichni.

Jsem rád, že seriál IT Crowd znám. Zhlédl jsem všechny díly, i ten bonusový. A došel k závěru, že se opět velice rád vrátím do Linehanova světa. Do světa, jehož středem je antikvariát plný starých knih a zápachu vycházejícího z věčně přiopilého a na své zákazníky sprostého prodavače Bernarda. Black books je pro mě ten pravý Linehanův svět. A to natolik oblíbený, že jednou o něm možná i napíšu samostatnou recenzi.

Belsazarův kulturní zápisník
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky