Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň (Clive Staples Lewis)

18.09.2021

SNAD KAŽDÝ Z NÁS MÁ NĚJAKOU SVOJI ZEMI, KTERÁ JE JENOM JEHO A KDE PROŽÍVÁ VŠELIJAKÁ DOBRODRUŽSTVÍ. ALE VĚTŠINA MÁ TU ZEMI POUZE VYMYŠLENOU. KLUCI A HOLKY, O KTERÝCH SE DOČTETE V TĚCHTO KNÍŽKÁCH, MĚLI TO ŠTĚSTÍ, ŽE TA JEJICH ZEMĚ BYLA SKUTEČNÁ.

„Byly jednou čtyři děti a ty se jmenovaly Petr, Zuzana, Edmund a Lucie. Budu vám vyprávět o tom, co se jim přihodilo, když je za války rodiče poslali z Londýna pryč kvůli náletům.“

Dvěma zdánlivě obyčejnými větami začíná kniha irského spisovatele Clivea Staplese Lewise (1898-1963), rodáka z Belfastu, „Lev, čarodějnice a skříň“ z roku 1950, která je nejstarším ze sedmi dílů cyklu „Letopisy Narnie“. Dvěma - zdánlivě obyčejnými - větami začíná příběh, který mě chytl a už nepustil.

Petr je nejstarší, Lucinka nejmladší. Edmund egoistický, Zuzana naproti němu laskavá. Když se Lucince (ach, dojalo mě, že si k takovému úkolu Lewis vybral nejmladšího sourozence a navíc ještě dívku) podařilo omylem dostat do fantastického světa Narnie (skrze šatní skříň v jednom velkém domě), začal příběh plný napětí, odvahy, čestnosti, ale i zrady.

Lucinka se setkala s faunem Tumnusem, od kterého se dozvěděla o kruté nadvládě Bílé čarodějnice nad krásnou Narnií. O tom, že v tomto světě mluvících zvířat a dalších fantastických bytostí stále trvá zima bez Vánoc a že jediná možná záchrana spočívá v dávném lvím králi Aslanovi.

Jako druhý se do Narnie dostal Edmund. Setkal se s Bílou čarodějnicí, která ho omámila kouzelným tureckým medem, čímž se jí podařilo přetáhnout ho na svoji stranu. Doslova, neboť k ní utekl.

Když Petr a Zuzana pochopí, že Narnie skutečně existuje, vypraví se do ní s Lucinkou, aby pomohli faunovi Tumnovi, kterého mezitím Bílá čarodějnice (která nápadně připomíná Ledovou královnu z pohádky dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena) zajala. Zároveň by i chtěli osvobodit svého nevděčného bratříčka.

Lewis patří mezi výrazné křesťanské spisovatele a je to poznat. Technicky byl anglikánem, jeho dílo je však populární i v katolickém prostředí. Mně ostatně „Letopisy Narnie“ doporučil římsko-katolický kněz, člen dominikánského řádu. Knihou se jako červená niť vine myšlenka osobní zodpovědnosti a uměřenosti. Žádné šílenosti. Žádné psycho. A hlavně jednoduchá logika: zlá čarodějnice, dobrý lev, hledající děti. Takže napravení Edmunda a dobrý konec nemohou překvapit. Velmi - skutečně velmi - výchovná pohádka.

Když jsem začínal se svým milovaným Harrym Potterem, myslel jsem si, že jde o ryze dětskou literaturu. Ó, jak jsem se mýlil. U „Letopisů Narnie“ svůj povzdech pronést nemohu. Skutečně je vnímám jako dětskou literaturu. Příběh - aspoň v tomto díle - je jednoduchý, bez výrazných odboček, s jasnou cestou ke konečnému cíli. A plný krásných fantastických detailů. Mám radost, že se mi kniha dostala do ruky až v dospělosti, v dětství bych ji sice možná bral vážně (a stal se tak jejím skalním fanouškem), ale určitě bych neocenil Narnii - svět plný fantasie, ve kterém Dobro je dobrem a Zlo zlem.

Jsem upřímně zvědavý, co mi přinese další díl s názvem „Princ Kaspian“.

Belsazarův kulturní zápisník
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky