Romulus a Remus - založení Říma

20.06.2022

V minulém článku jsme se podívali na praotce římského národa Trójana Aeneu. Ten založil město Lavinium, které jeho syn Ascanius přenechal matce, a založil si (myšlen Ascanius) vlastní město - slavnou Albu Longu. Vyjmenovali jsme si bájné krále, které Livius jmenuje až ke králi Numitorovi, kterého svrhl (ale nezabil) jeho proradný bratr Amulius. Tento uchvatitel trůnu zároveň pobil své synovce a neteř Reu Silviu určil za vestálku (s povinným celoživotním panenstvím). Amuliovi ale nakonec plán nevyšel. Co se tehdy (dle Livia) stalo, je obsahem dnešního článku.

Do příběhy zasáhl římský bůh války Mars, který Reu Silviu znásilnil. Z aktu se narodila dvojčata-chlapci Romulus a Remus, které Amulius (poté, co Reu Silviu nechal zavřít) určil k smrti. Nařídil, aby byli utopeni v řece.

Livius poněkud úsměvně poznamenává, že není jisté, označila-li Rea Silvia za otce svých dvojčat Marta proto, že ho za jejich otce opravdu považovala, anebo že to bylo čestnější. Livius v žádné případě neříká (to platí i pro jiná místa jeho veledíla), že něco nějak bylo a tečka.

Tiber se (zřejmě božským řízením) rozvodnil tak, že se v jeho blízkosti nacházelo množství nehybných nehlubokých kalužin, takže služebníci zlého krále museli chlapce odložit v jedné z nich.

Chlapci by bývali zemřeli hlady, ale nakojila je vlčice. Pak se jich ujal pastýř Faustulus, který si dokázal spočítat dvě a dvě a od začátku věřil, že vychovává královské syny. Což se nakonec potvrdilo.

Dvojčata měla povahu "nikterak služebnicky poníženou". Remus se dostal do vězení, protože si prý odnášel kořist z Numitorových pozemků. A tak se děd setkal se svým vnukem. Když se doslechl, že zatčený zloděj má dvojče, došlo mu, koho má před sebou. Romulus mezitím vyvolal útok na krále. Amulius nakonec prohrál a byl zavražděn.

Dvojčata pozdravili svého děda jako krále a předali mu vládu. Rozhodli se založit si vlastní město, ale kvůli zděděnému zlu (tak se Livius vyjadřuje), touze po vládě a neschopnosti se domluvit (právo staršího se u dvojčat těžko prosazuje) se pohádali. Nakonec se rozhodli sledovat věštby a začali pozorovat ptáky - Romulus z vrchu Palatina a Remus z vrchu Aventina. Římané totiž již od nejstarších dob považovali let ptáků za významný zdroj věšteb.

Jako král byl nakonec pozdraven Romulus kvůli tomu, že se mu ukázal dvojnásobný počet supů než Removi. Ale protože se znamení (poloviční počet supů) zjevil nejdříve Removi, jeho strana ho považovala za krále také. Tato situace vedla k bitce, jejímž výsledkem byl mrtvý Remus.

„Takto ať v budoucnu zahyne každý, kdokoli přeskočí moje hradby!“ prohlásil tvrdě Romulus na adresu svého bratra.

Nové město dostalo jméno Řím (Roma). Bude to trvat několik set let, ale nakonec se z něj stane kulturně přebohatá a obrovská říše.

A co se událo za vlády Romula? O tom se, ctěný čtenáři, dočteš v příštím článku.

Belsazarův kulturní zápisník
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky